Як ветеран АТО відкрив бізнес на равликах

Колишній боєць 72-ї бригади  до війни займався будівництвом. Однак після повернення з АТО він вирішив кардинально поміняти свою спеціалізацію і зайнявся розведенням равликів.

З чого все почалося

Костянтин Касич не новачок в бізнесі, до війни він успішно розвивав власну справу, пов’язане з ремонтами та будівництвом. До 70% бізнесу було пов’язано на постачання в Росію.

Однак початок військового конфлікту на Донбасі фактично поставило крапку в цьому проекті. Кістяк команди разом з Касича відправився на фронт.

Як згадує Костянтин, після повернення з Луганської області його російські партнери виходили на зв’язок і намагалися відновити старі контракти, проте він відмовився, розуміючи, що втрачає багато грошей.

Чому равлики?

Це скоріше випадковість, ніж заздалегідь продуманий план. Перші молюски потрапили до Костянтина через «ветеранську пошту» і не як частина обіднього меню, а як домашні улюбленці. Подрузі Костянтина Ользі Луговий її армійські друзі подарували кілька равликів-ахатин. Мовляв, за ними приємно спостерігати, це розслабляє і допомагає ветеранам в реабілітації після АТО.

Тоді й виникла ідея займатися розведенням молюсків, але не равликів-ахатин, а виноградних равликів, які є делікатесом в багатьох країнах світу, в тому числі  в Україні.

Фактично новий равликовий бізнес Костянтин почав з нуля. «Багато моїх друзів і знайомі просто не розуміли мій бізнес, а мене вважали божевільним. Однак уже за кілька місяців я довів, що всі вони помилялися», — відзначає він.

Равликовий стартап

Перш ніж купити маточне стадо равликів, Костянтин провів дослідження українського ринку, розробив стратегію нового бізнесу і конкретний бізнес-план. До розробки стратегії ветеран підійшов серйозно, адже у нього вже був успішний досвід ведення власного бізнесу. Було прийнято рішення розробити стратегічне бачення розвитку равликової справи на 10 років. Причому на равликів Касич вирішив не зупинятися. Це був лише перший етап. У довгострокових планах — відкриття великої тваринницької ферми з розведення овець і коней.

Але про все по черзі. На першому етапі Костянтин на вже наявній земельній ділянці в Бучі Київської області облаштує вольєр для равликів площею 2 сотки.

Для ферми було закуплено 200 кг живих равликів з Бельгії. Контактами з продавцями маточного поголів’я допомогла Ольга Лугова, яка по роботі мала контакти з бельгійськими компаніями. Ціна за кілограм равликів стартує від 100 грн (3-4 євро).

Всього ж на облаштування ферми було витрачено близько тисячі доларів власних заощаджень Костянтина — на облаштування вольєра і закупівлю маточного поголів’я.

Для старту вуличного бізнесу потрібно мати мінімум 20 кг живих равликів, зазначає Костянтин.

Свою компанію ветеран вирішив назвати «Равлик Ельф», оскільки «Ельф» — його позивний на фронті. На даний момент в компанії зайнято троє осіб — Костянтин, Ольга і менеджер з продажу Сайле.

Які ризики равликового бізнесу

Головна складність ведення равликового бізнесу — організувати правильний догляд для равликів і підібрати адекватне харчування.

Равлики їдять практично все, але важливо, щоб їх харчування було збалансоване. Часто їх годують овочами — капуста, кабачок, морква, салат. Можна також збагатити раціон спеціальними добавками, наприклад, крейда або борошно. Також використовують вітамінні добавки для равликів. Але це більш дороге задоволення — близько $ 150 за 50 кг.

Примітно, що «виноградні равлики», всупереч своїй назві, листя винограду не їдять, а використовують їх як місце проживання.

Згідно з підрахунками Костянтина, щомісяця на утримання равликів йде близько 10 тис. грн, в основному це їжа і полив, який потрібен молюскам на постійній основі. Адже вони не можуть жити там, де сухо і є нестача вологи.

Також равлики дуже вибагливі до температури. Якщо середньодобова температура нижче +8 ˚С, равлики впадають в сплячку. Спеки равлики теж не люблять, тому важливо, щоб у вольєрі була тінь.

Хто купує равликів

М’ясо равликів мати попит, адже воно не тільки смачне, але і корисне. Равлики — це потужне джерело вітамінів групи В, а також афродизіак, що і пояснює високу вартість продукту.

Кілограм обробленого м’яса равликів (без черепашки) коштує на українському ринку близько 1500 грн. Ще більше цінується ікра виноградних равлики. Кілограм цього делікатесу коштує 1500 євро.

Костянтин орієнтується на виробництво готового до вживання м’яса равлики (ескарго), ікрою поки не займається, можливо, в майбутньому.

За його словами, в разі успішного ведення бізнесу (равлики активно розмножуються) можна говорити про прибуток вже за підсумками першого сезону (6 місяців).

Равлик, як прищепило, відкладає за сезон 40 яєць, з яких в середньому виживає четверта частина.

Важливо відзначити, що компанія ветерана АТО не тільки вирощує живих равликів, але й обробляє м’ясо. До продажу пропонується вже готове до вживання ескарго зі спеціями та базиліком.

Як продають

Продають ескарго порційно, одна порція з 12 штук коштує 150 грн.

Спочатку планувалося продавати равликів у великі торгові мережі — «Ашан», «Фуршет» та інші. Однак від цієї ідеї довелося відмовитися.

На даний момент реалізацією продукції компанія «Равлик Ельф» займається в основному через соціальні мережі — Facebook, Instagram, Twitter. Багато нових клієнтів приносить і «сарафанне радіо».

Серед клієнтів компанії, в основному гурмани, спортсмени та забезпечені люди, які піклуються про своє здоров’я.

«Серед моїх клієнтів є, наприклад, футболісти й члени Кабінету Міністрів. Це вдвічі приємніше, оскільки ці люди багато разів бували за кордоном і пробували ескарго у Франції або в Бельгії», — говорить засновник компанії «Равлик Ельф».

Костянтин зацікавлений у продажу своєї продукції ресторанам, а також великим постачальникам. На даний момент ведуться переговори.

Для того щоб вийти на великі обсяги й забезпечити цілорічні постачання м’яса равликів, Костянтин будує закритий комплекс з вирощування та перероблення молюсків під Полтавою. У планах перетворити комплекс під Полтавою в промислове виробництво, а вольєр в Бучі зробити розвагою для туристів, адже багатьом, як дорослим, так і дітям цікаво подивитися на равликів. Перші туристи приїдуть в Бучу вже через три тижні.

Що стосується об’єкта під Полтавою, то він будується на земельній ділянці, який також раніше був у власності Костянтина. Вже зведено стіни, залишилося провести внутрішні роботи та придбати маточне поголів’я равликів — 200-300 кг. Закуповувати будуть в Бельгії. Залучати позикові кошти Костянтин не планує, все буде фінансуватися коштом прибутку з нинішньої равликової ферми в Бучі. Коли запрацює комплекс поки не відомо. Касич вже знайшов на новий об’єкт трьох працівників — також з-поміж ветеранів АТО.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *